• Joga a fascie - Metoda Faszio

Marmová terapie – základní kurz

ZÁKLADNÍ KURZ MARMOVÉ TERAPIE
Teorie, manipulace, diagnostika, masáž

Jedinečná příležitost učit se u skutečného mistra v oboru,
ájurvédského lékaře Dr. Neel Venugopala.

Intenzivní pětidenní vzdělávací seminář s osobní účastí
(25. – 29. září 2024)
Seminář je tlumočen do češtiny.

Od roku 2016 v České republice

Hlavní náplní kurzu je rozbor jednotlivých marmových bodů, jejich účinků, způsobů manipulace a jejich pokrytí speciálními masážními tahy. Součástí ošetření je vždy i podpora proudění energie v těle. Kurz zahrnuje úvod do základních principů ájurvédy, které jsou nutné k pochopení práce s marmovými body, tudíž se ho mohou zúčastnit všichni i bez znalosti ájurvédy. Praktikant marmové terapie musí umět pracovat i sám se sebou, a proto se naučíme techniky práce s dechem a soustředění, které vytříbí naše vnímání.

Neel 2

Základní výcvik marma terapie s Dr. Neel Venugopalem pro mne byl užitečnou zkušeností. Oceňuji systematičnost přístupu a strukturu kurzu, která nastavuje dobrý poměr mezi teorií a praxí a poskytuje také potřebný čas k osvojení a zažití nové zkušenosti. Myslím, že pro spoustu absolventů je důležité také představení klíčových principů ájurvédské energetiky, kterým Dr. Neel Venugopal výklad prokládá. Kurz vřele doporučuji zájemcům z řad široké veřejnosti a osobně zejména těm, kteří praktikují jógu a znalost energeticky významných bodových struktur jejich těla pro ně může být velmi užitečná. Těším se na pokračování výcviku.“
Barbora Hu

Jedná se o kurz základní úrovně, na nějž navazuje nadstavbový kurz Pokročilá práce s marmami s Dr. Neelem, který se koná jednou za dva až tři roky. Kurz základní úrovně je nezávislý a ucelený a po jeho absolvování budete mít více než dost znalostí začít marmovou terapii ihned praktikovat.

Marmové body

Marmové body jsou důležitá energetická místa na těle, v nichž se soustředí životní síla (prána). Slouží jako propojení těla, mysli a ducha a podporují zdraví a rovnováhu člověka. Z pohledu ájurvédské anatomie mají marmové body schopnost terapeuticky ovlivňovat dóši, dhátu (tkáně), maly (odpadní produkty), orgány a srótamsi (kanály). Marmové body slouží k diagnostice, prevenci chorob i léčení.

Co dokáže marmová terapie

Marmová terapie (marma čikitsá) je nedílnou součástí léčebných technik ájurvédy. Slouží k obnovení komunikace mezi tělem, myslí a vědomím, k vyrovnávání dóš, tělesných orgánů, proudění prány, k obnovení a posílení trávicího ohně (agni), k úlevě od bolesti, k udržování dobrého stavu smyslových orgánů a zlepšení vědomí a má mnoho dalších účinků. Marmová terapie hraje přímou roli při udržování vnitřní rovnováhy člověka.

Práce s marmovými body je veskrze praktická a vychází doslova z bitevního pole. Využívali ji bojovníci, kteří potřebovali okamžitý a účinný zásah. Tyto znalosti nejsou většinou nikde zaznamenány a jsou předávány z učitele na žáka. Výuka Dr. Neela vychází nejenom z akademické ájurvédské tradice (známých Sušrutových 107 marmových bodů), nýbrž také z tradice Agastya a bojového a válečného umění z jihu Indie. Tyto znalosti těžko získáte na jiném kurzu o marmách.

Kurz marma bodů byl naprosto skvělý. Jasný, detailní, praktický, srozumitelný. Nejvíce mne nadchla praxe a intenzita, forma učení i systematičnost a jednoduchost, s jakou byla ájurvéda podána. Trpělivost a vzájemná tolerance celé skupiny.“
Sadajyoti Belzová

Co se na kurzu naučíte

V kurzu získáte dovednosti, které můžete bezprostředně uplatnit ve své stávající praxi. Seznámíte se se základními principy ájurvédy a jak je uplatňovat při marmové terapii. Naučíte se více než sto marmových bodů (nejen z ájurvédské tradice), jejich lokalizaci, vícero způsobů manipulace, ošetření jednotlivých částí těla a celotělovou masáž. Budete umět dát klientům doporučení k základní sebepéči po ošetření. Na závěr kurzu pak zazní také protokoly postupu řešení konkrétních obtíží.

Výstupem kurzu, mimo obsáhlých znalostí a jejich aplikace, je certifikát o absolvování vystavený ájurvédskou klinikou Dr. Neel Venugopala v anglickém jazyce a certifikát v českém jazyce.

Kurz je vhodný…

…pro ájurvédské konzultanty, maséry, bodyworkery, léčitele, terapeuty jiných tradic, učitele jógy a všechny zájemce o práci s tělem a energií. Ájurvédští konzultanti a studenti ájurvédy mají příležitost prohloubit si své znalosti a dozvědět se o bodech a jejich účincích, které se běžně nestudují. 

Rád bych se podělil o své zážitky z kurzu marmové terapie, který proběhl v roce 2017 pod organizačním zaštítěním Veroniky Šilarové. Věnuji se studiu ájurvédy několik let, a když jsem došel k marmovým bodům a marmové terapii, bylo mi jasné, že je to ta správná cesta, jak propojit hmotné tělo s nehmotnými, tedy tělo, mysl a ducha, k udržení celkové rovnováhy a vitality.

Knihy, dostupné v omezeném počtu, však plně mou touhu po poznání neuspokojily. S chutí a očekáváním jsem se tedy přihlásil na tento kurz. Musím říci, že nezklamal ani náhodou. Jako jeden z mála kurzů nabídl skutečnou kvalitu a hodnotu adekvátní ceně. Byl velmi dobře připraven po všech stránkách, panovala skvělá přátelská atmosféra mezi lidmi, kteří jako by se znali odjakživa.

Zvlášť chci vyzdvihnout metodiku Dr. Neela Venugopala, který hned zpočátku oznámil, že jeho cílem je, abychom, ač si všichni budeme psát poznámky a dostaneme skripta, z kurzu, odcházeli s tím, že vše bude v naší hlavě a v rukou. A myslím, že se mu to podařilo. Každé marmě jsme se věnovali zvlášť. Na každém z nás ji ukázal, všichni měli možnost opakovaně si vyzkoušet její lokalizaci, manipulaci s ní a také celkové ošetření i masáž.

Kurz byl vskutku výživný a v našem českém kontextu určitě ojedinělý. Nechybělo ani základní uvedení do systému ájurvédské medicíny. Myslím si, že po absolvování „jedničky“ si každý může s úspěchem zařadit tuto terapii do vlastní klientské praxe, a šířit tak toto poznání v aplikované formě dál.“
Láďa Vobořil

Lektor

Dr. Neel Venugopal

Odborník i skvělý učitel, který dokáže předat jedinečné znalosti a zapálení pro věc. Aktivně používá přes 400 marmových bodů. Shodou životních náhod nastoupil studium již v 6 letech, kdy začal docházet ke svému prvnímu učiteli. Podle keralských zvyklostí začne učitel s žákem sdílet důležité znalosti až po 12 letech. Díky tomu a také studiu u dalších učitelů je Dr. Neel Venugopal pokračovatelem mnohasetleté tradice a nositelem vzácných vědomostí, které nejsou nikde písemně dostupné. Dr. Neel Venugopal založil a řídí ájurvédskou kliniku v indické Kerale.

Neel je člověk na správném místě, jde mu to ze srdce. Ale i všichni účastníci výcviku byli fantastický, byli jsme jako jeden organismus. Každý den jsem byl spokojenější a měl jsem stále větší pocit radosti a štěstí. Ještě v pondělí jsem měl zvláštní pocit radosti a lehkosti. Asi to byla síla společné energie stejně naladěných lidí. Pak že se zázraky nedějí.“
Pepa Malecha

Kurz je tlumočen do češtiny.

Termín

25. – 29. září 2024
ST-NE: každý den od 9.00 do 17.00 hod. s přestávkou na oběd.

Místo konání

Centrum kundaliní jógy, Jindřišská 10, Praha 1 (4. patro)
V místě konání není možné přespat.

Formát kurzu

Intenzivní pětidenní seminář s osobní účastí.

Kurz je tlumočen do češtiny.

Vstupní předpoklady

Není třeba předchozích znalostí marmové terapie ani ájurvédy.

Cena

Ubytování a stravu si každý účastník hradí sám.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Komentáře jsou vypnuty.

  • Joga a fascie - Metoda Faszio
  • Všechny události