Jak vnímá marmovou terapii Martin Komár? Co mu dala a vzala? (Rozhovor)

Ing. Martin Komár, masér, lektor jógy a praktikant marmové terapie. Vyzpovídali jsme Martina, aby nám prozradil, co marmová terapie vlastně je, jak se praktikuje a co mu přinesla do profesního i osobního života.

Mohl byste se nám představit? Čím se zabýváte? Co klientům nabízíte? Kde působíte?

Vezmu to od konce. Působím v Pardubicích, kde společně s manželkou máme studio jógy Duhové zvonky. Je to místo, kde se snažíme starat o tělo a duši nejen prostřednictvím jógy, ale třeba i masážemi a terapiemi.

Ze své zkušenosti, kterou jsem si v minulosti prošel, když jsem poznal fungování různých firem na úrovni snad všech pater managementu, vím, že je naprosto nezbytné starat se o své fyzické i psychické zdraví. I proto jsem z korporátního businessu odešel a teď se snažím pomáhat jinak. Učím jógu, masíruji, dělám marma terapii, jezdím na koloběžce, ale i učím. V minulosti thajskou masáž v jedné z velkých masérských škol a nyní praxi marmové terapie.

Co je marmová terapie? Jakou má historii?

Odpověď na tuto otázku by mohla vydat na celou knihu. Velmi zjednodušeně je to práce s marmovými body, které pomáhají harmonizovat tělo na fyzické, ale i energetické úrovni. Terapie je součástí velikého systému ájurvédy – indické tradiční medicíny. Nicméně jedna její část se nevyvíjela oficiální lékařskou cestou, ale jako součást bojového umění. Proto je stále zahalena rouškou tajemství. Písemných záznamů je málo, vše se v minulosti předávalo jen ústně z učitele na vybraného žáka.

Co to vlastně marmy jsou?

Marmy či marmové body jsou místa na těle, kde se potkávají různé struktury těla – svaly, klouby, kosti, nervy. Takto by je mohla popsat západní medicína. Jsou to však především body, které při správné stimulaci mohou navodit energetickou rovnováhu těla. Při nesprávné manipulaci ale mohou hodně ublížit, třeba ochrnutím paže či nohy, neplodností či dokonce smrtí. Proto je třeba být při práci s nimi velmi obezřetný. Nikdo bez správného výcviku by s nimi pracovat neměl.

Kde jste marmovou terapii studoval? Jak jste se s marmovou terapií seznámil? Proč se jí věnujete?

V mém životě vše dobré většinou přichází náhodou ve chvílích, kdy jsem na to připraven. Stejně tak tomu bylo i s marmovou terapií. Objevil jsem na internetu možnost navštívit několikadenní workshop s indickým lékařem a marmaterapeutem Dr. Neelem Venugopalem. Zkusil jsem si o marmách něco najít, ale moc toho nebylo. Vše bylo zastřeno tajemstvím. Nějak to na mne pozitivně zapůsobilo a za pár týdnů jsem byl u Neela na workshopu. Bylo to úžasné. Několik dní, kdy „wow faktor“ fungoval neustále. Objevovali jsme kouzlo marem a to, jak na nás působí. Viděli jsme, jak fungují v kontextu ájurvédy, a cítili sami na sobě, jak nám dělají dobře. Dneska je to už více než pět let. Od té doby se neustále učím praxí, hledám v knihách a na internetu jakékoli informace o marmách a jednotlivé dílky si skládám do finálního obrazu. Svou práci mohu také kdykoliv konzultovat s Dr. Venugopalem.

S čím marmová terapie pomáhá?

Mám klienty, kteří si jdou na marmu odpočinout, protože je harmonizuje energeticky, ale řešíme i konkrétní zdravotní obtíže, jako například omezený pohyb v kloubu či celkovou únavu. Chodí ke mně sportovci, ale i manažeři. Vlastně kdokoliv. Nicméně pracujeme s něčím, co nedokážeme uchopit rukou – pracujeme s energií. Musíte tomu tedy i věřit. Pokud budete pacient západního typu, který spíše očekávát tabletu a pomoc zvenku, tak pomoc marmové terapie bude pouze omezená. Je to začátek procesu. Sami musíte tělu dovolit, aby využilo potenciál, který vám harmonizace marem přinese.

Proč by měl někdo marmovou terapii vyzkoušet?

Důvodů může být mnoho. Často stačí i zvědavost. Vlastně vždy slýchám, že je to hodně jiné než klasická masáž či práce s tělem. Prostě přichází jiný pocit. Je to jedna z technik, která spojuje péči o tělo na úrovni fyzické a energetické.

Pracujeme s energií, vyrovnáváme harmonii tří dóš – kaphy, pitty a váty – a při tom působíme na fyzickou strukturu těla. Vše je spojené dohromady v jeden celek a jedna část bez druhé nefunguje. Pokud nebudou fungovat fyzické struktury, bude se blokovat tok energií, a opačně to platí také.

Jaké výsledky jste u klientů zaznamenal?

U většiny klientů byl vliv na jejich aktuální stav pozitivní. Daří se odstraňovat bloky fyzické i mentální. Pak jsou však pacienti, kteří potřebují lék ve smyslu západní medicíny, a tam je to horší. Ale zde nejde o to, zda marma funguje, či ne. Jde o nastavení mysli.

Mohl byste mi dát konkrétní příklad nějakého klienta a jeho procesu?

U této otázky si vždy vzpomenu na dva příklady. Jeden, jako by vypadl z učebnice a přesně ukazuje, jak jsou samotné marmové body potenciálně zranitelné.

Přišel za mnou cyklista, který měl nehodu a při pádu se udeřil ramenem o zábradlí. Podotýkám, že původně nepřišel na ošetření marem, ale prostě chtěl pomoct. Při popisu jsem zjistil, že se udeřil velkou silou přímo na marmu a způsobil si významné omezení hybnosti ruky. Defacto mu ochrnula, nebyl schopen ruku zvednout. Stačily tři cykly správné stimulace stejného bodu, kam se předtím udeřil, a rozsah pohybu se z devadesáti pěti procent obnovil. Ruka jej ještě asi týden bolela, ale velmi rychle se dokázal vrátit ke všem obvyklým činnostem.

Druhý případ byl složitější a daleko komplexnější. Nesl s sebou důkladnější diagnostiku a nešlo jen o práci s marmami, nýbrž o celostní ájurvédský přístup. Klientka trpěla bolestmi kyčle a docházelo k tuhnutí navazujících svalových struktur. Obtížně chodila, byť o holi. Společně s mým učitelem Dr. Neelem Venugopalem jsme navrhli upravit denní režim, malinko stravu, a hlavně stimulaci marem. Po měsíci intenzivní terapie byla paní schopna nejen chodit bez hole, dokonce dokázala i bez bolesti popoběhnout, třeba na autobus. Přidalo jí to téměř pět let života bez endoprotézy kyčle. A to stojí za to, nemyslíte?

Co přinesla marmová terapie do života přímo vám? Jak ovlivňuje vaši práci? Co vás marmová terapie naučila?

Marma mi přinesla zase malinko jiný pohled na lidské tělo, na jeho strukturu. Vždy mi byly a jsou blízké východní přístupy, ale tady mi to asi dává největší smysl. Člověk si uvědomí důležitost práce s dechem i energií, pokoru k učitelům a ke klientům. Uvědomí si více i to, jak na tenkém ledě se pohybujeme, když pracujeme s lidmi. Jak jednoduché je ublížit, ale i pomoci. A jakou zodpovědnost na sebe bereme. Byť mám ve své nabídce práce s klienty marmovou terapii i klasické masáže, tak marma se malinko infiltruje i do těch nemarmových přístupů. Jakmile se jednou s marmovou terapií seznámíte, nejde to jinak J

Je marmová terapie uvolňující? Jak se při ní klient cítí? Je bolestivá?

Ano, je uvolňující i bolavá. Na druhou stranu je bolest jen taková pulzní, rychle odezní, a hlavně bolavá místa ihned ošetřujeme teplým olejem, který působí právě tím uvolňujícím faktorem. Terapie zahrnuje jak ošetření marem tlakem, někdy i velmi intenzivním, ale i závěrečné jemné „uhlazení“ celého těla dlouhými tahy.

Jaká jsou omezení marmové terapie? Pro koho není vhodná? V jakých případech, při jakých obtížích se nedoporučuje? Co marmová terapie neumí?

Omezení jsou podobná jako u klasických přístupů. Obecně záněty, které je potřeba nejprve vyřešit. Je to i otázka věku, kdy se marmový systém nejprve musí v těle vyvinout a pak také stárne.

Marma není kouzlo. Nikdy neslibuji, že pomůže na cokoliv. Vždy se jen snažím udělat to nejlepší, aby to pomohlo. Jsou chvíle, kdy raději sáhnu po jiném přístupu. Ale zde jde o diagnostiku a hlavně každodenní praxi a umění klienta „přečíst“. Na někoho prostě bude fungovat, když použiju klasické masérské přístupy, a kdybych na něj šel s energiemi, tak nepochodím.

Je marmová terapie ověřená a účinná metoda?

Pokud vám bude stačit jako ověření několik tisíc let používání této techniky, pak ano, je ověřená. Ale nejsem si vědom, že by existovala nějaké lékařská studie. Je to stejné jako s čínskou medicínou. Lékaři také velmi často tvrdí, že energetické dráhy neexistují a je to jen něco jako šarlatánství. A to marmová terapie jde ještě dál, protože se vyvíjela jako tajná technika. Udělejte si obrázek sami…

Co byste nám ještě chtěl říct? Co je podle vás ještě důležité?

Buďte připraveni na nové výzvy, buďte pozorní. Jsou kolem nás neustále a je potřeba být připraven. Buďte pokorní a milí.

A my děkujeme Martinovi za rozhovor a přiblížení jeho pohledu a zkušeností s marmovou terapií!

www.duhovezvonky.cz

***

Základní kurz marmové terapie s Dr. Neelem Venugopalem můžete absolvovat jednou ročně i v České republice. Je předpokladem dalšího studia s Dr. Neelem Venugopalem v navazujících pokročilých kurzech.

Komentáře jsou vypnuty.

  • Joga a fascie - Metoda Faszio
  • Všechny události